ممبر فیک

ممبر ایرانی

ممبر واقعی

ممبر فیک تلگرام

فالوور اینستاگرام

فالوور ایرانی اینستاگرام

فالوور فیک اینستاگرام

لایک تلگرام

ممبر واقعی

لایک مسابقه و چالش

سین پست تلگرام

بازدید استوری

لایک اینستاگرام

بازدید اینستاگرام

ممبر توییتر

امنیت تلگرام های غیررسمی || ممبر ایرانی گروه || ممبر فیک گروه || ثبت گروه || فقط در بست ممبر
 • فالوور ایرانی اینستاگرام
 • ممبر ایرانی تلگرام
 • لایک تلگرام
 • ممبر گروه
فالوور ایرانی اینستاگرام | ممبر ایرانی تلگرام | ممبر فیک تلگرام | لایک تلگرام | ممبر گروه | شماره تماس : 09362292751
فروش محصولات در تلگرام
بست ممبر

امنیت تلگرام های غیررسمی

Posted On آبان ۸, ۱۳۹۶ at ۲:۲۳ ب.ظ by / ۳ Comments

امنیت تلگرام های غیررسمی

 

امنیت تلگرام های غیررسمی مدتی است که ذهن کاربران ایرانی این نوع تلگرام ها را مشغول کرده است؛ آیا امنیت تلگرام های غیررسمی قابل تایید است؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه ی مطلب با ما باشید.

 

با توجه به خبری که اخیرا در کانال های تلگرامی و بعضی وبسایت ها  مبنی بر : “سوءاستفاده «نرم‌افزارهای غیر رسمی تلگرام » از اطلاعات کاربران خود “پخش شد ، موجب به وجود آمدن شایعه‌های مختلف و صحبت‌های گوناگون پیرامون مسائل امنیتی و هک اطلاعات این نوع پیام‌رسان ها شد.

 میتوان به جرات گفت که تمام فارسی زبانان با نام تلگرام آشنا هستند.

این پیام‌رسان با بیش از بیست میلیون کاربر در ایران که روزانه میلیون‌ها پیام و مطلب گوناگون در آن تولید و منتقل می‌شود و اکثر کاربران، تلگرام را به‌عنوان یک ابزار پیام‌رسان کاملا امن می‌شناسند.

در سال ۲۰۱۳  تلگرام، ابتدا با عنوان یک ابزار پیام رسان فوری و با امنیت بالا در اختیار عموم  قرار گرفت و بعد از آن با اضافه نمودن  امکانات متنوع مانند  گروه ، کانال و … بخش وسیعی از فعالیت کاربران در پیام رسان ها را در بر گرفت.

به دلیل اینکه  تلگرام به صورت “نرم افزار متن باز” ارائه شد، امکان استفاده،  بررسی و توسعه از کدهای آن برای سایر توسعه‌دهندگان نیز فراهم بود.

بعد از به وجود آمدن تلگرام ، پلاس مسنجر ( تلگرام پلاس ) اولین نسخه تلگرام با امکانات اضافی بوده است .

 

این مسنجر  توسط rafalense ساخته شده است و دارای تمام امکانات تلگرام ، بعلاوه امکانات زیر می باشد :

 • قابلیت تغییر رنگبندی و تم ، مطابق سلیقه
 • دسته بندی  کردن چت ها به صورت تب های جداگانه
 • نگه داشتن نام اصلی فایل دانلود شده
 • قابلیت تغییر محل ذخیره فایل های دانلود شده
 • چند آپشن مربوط به اضافه کردن کلید اشتراک مستقیم به صفحات گفتگو
 • و…

و بدین صورت بعضی از برنامه‌نویسان و گروه‌های ایرانی نیز با انگیزه‌های متفاوت اقدام به ساخت نسخه‌هایی متنوع و گوناگون براساس تلگرام کردند.

نسخه‌های موبوگرام،تلگرام فارسی(غیررسمی) ، فلگرام و سایر پیام‌رسان‌ها با نام‌های مختلف تلگرامی نیز بر همین اساس ساخته و توسعه‌ داده شد.

 

براساس آمار گزارش شده، تلگرام فارسی با بیش از ۳ میلیون نصب فعال (به‌صورت رایگان) در فروشگاه اپلیکیشن کافه بازار، همچنین موبوگرام با بیش از ۵۰۰ هزار نصب فعال (البته با قیمت ۵.۰۰۰ تومان) و موبوگرام دو با بیش از ۵۰۰ هزار نصب فعال (به‌صورت رایگان) سهم چشمگیری از کاربران پیام‌رسان تلگرام را در ایران به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

 

نام ها و تعداد نصب فعال نسخه‌های مختلف تلگرام، براساس اطلاعات فروشگاه اپلیکیشن کافه‌بازار :

۱ تلگرام نسخه ی رسمی  ۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰

۲ تلگرام فارسی(نسخه ی غیررسمی)  ۳٫۰۰۰٫۰۰۰

۳ موبوگرام  ۵۰۰٫۰۰۰

۴ موبوگرام دوم  ۵۰۰٫۰۰۰

۵ موبوگرام سوم  ۲۰۰٫۰۰۰

۶ تلگرام فارسی تله تاک  ۲۰۰٫۰۰۰

۷ تلگرام نارنجی  ۲۰۰٫۰۰۰

۸ سوپرگرام  ۱۰۰٫۰۰۰

۹ آنگرام  ۱۰۰٫۰۰۰

۱۰ تلگرام پارسی  ۵۰٫۰۰۰

۱۱ مایگرام  ۵۰٫۰۰۰

۱۲ تلگرام طلایی  ۲۰٫۰۰۰

۱۳ فلگرام  ۲۰٫۰۰۰

 

اینک میخواهیم بدانیم این برنامه‌ها چه تفاوت‌هایی با نسخه‌ی اصلی تلگرام دارند؟معایب استفاده از این قبیل برنامه‌ها چیست؟امنیت تلگرام های غیررسمی تایید شده است یا خیر؟

و نیز بررسی ادعای مطرح شده توسط بعضی کانال های تلگرامی مبنی بر امن نبودن تلگرام های غیررسمی ، موضوعی است که در ادامه  به آن خواهیم پرداخت.

 

در ظاهر واسط کاربری و منوی زبان فارسی و نیز برخی امکانات جانبی و جزئی دیگر می توان بیشترین تفاوت این نوع تلگرام ها را با نوع اصلی آن پیدا کرد.

که در مدت زمان کمی و به مرور به نسخه‌ی اصلی تلگرام افزوده شده‌اند و قطعا بدون این ویزگیها هم می‌توان تلگرام را یک پیام‌رسان کامل و بدون عیب و نقص به‌لحاظ کاربری معرفی کرد.

درواقع تمامی این برنامه‌ها کپی‌هایی هستند از سورس اصلی تلگرام  همراه با اندکی تغییر!

بعد از بررسی‌ جزئیات فنی فایل‌ این برنامه‌ها، نکته‌ی حائز اهمیت این بود که اغلب در بعضی  از دسترسی‌ها، با نسخه‌ی رسمی تلگرام تفاوت دارند.

 

عمده دلیل این تفاوت‌ها در نوع دسترسی‌ها به خاطر افزوده شدن برخی امکانات جانبی و موارد تبلیغاتی است.

دسترسی‌هایی که در مواردی به سبب استفاده از ماژول‌های از پیش آماده‌ی اشخاص ثالث، می‌بایست در برنامه تعریف و استفاده شوند.

برای مثال: در «تلگرام فارسی» از دسترسی ir.persianfox.messenger.permission.RESANA_ADS و در «تلگرام فارسی تله‌تالک» از دسترسی ir.teletalk.app.permission.PUSH_SERVICE برای ارسال و دریافت اطلاعات جانبی مرتبط با کارکرد و نیز تبلیغات درون برنامه استفاده شده است.

برای مثال: در «تلگرام فارسی» از دسترسی ir.persianfox.messenger.permission.RESANA_ADS و در «تلگرام فارسی تله‌تالک» از دسترسی ir.teletalk.app.permission.PUSH_SERVICE برای ارسال و دریافت اطلاعات جانبی مرتبط با کارکرد و نیز تبلیغات درون برنامه استفاده شده است.

این دسترسی‌ها هردو با سرویس مجموعه‌ی دیگری به نام پوش بفرست عمل می‌کند.

 

ماهیت و عملکرد برخی از دسترسی‌ها در تلفن‌های مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید به خودی خود، گاهی می تواند خطرناک باشد و در مواردی با ریسک و حاشیه امنیتی همراه است.

 نصب برنامه‌های ناشناخته و تایید برخی از دسترسی‌ها، امکان کنترل امکانات مختلف و مشاهده‌ی اطلاعات بسیاری را برای برنامه و سازندگان آن فراهم می‌ کند.

برای مثال:  دسترسی android.permission.GET_TASKS جزو مواردی است که این امکان را به وجود می‌آورد تا مانند یک برنامه ی مخرب، در بین اپ‌های در حال اجرای فعلی و قبلی، به اطلاعات خصوصی دستیابی داشته باشد.

درحال حاضر این دسترسی در «تلگرام فارسی»، «موبوگرام» و … استفاده شده است.

با این وجود این احتمال همیشه وجود دارد  که سازندگان این برنامه‌ها با داشتن این دسترسی و سایر دسترسی‌های مانند آن، امکان دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران را داشته باشند.

برای روشن شدن موضوع، طی یک بررسی دقیق، این برنامه‌ها در یک محیط شبیه‌سازی شده، به صورت جداگانه نصب و اجرا شدند.

 

موارد زیر خلاصه‌ مهم‌ترین فعالیت این برنامه‌ها است:

 •  ثبت کردن مشخصات تلفن در سامانه‌های ارسال نوتیفیکیشن
 • عضویت خودکار بعضی کانال‌ها بدون اطلاع و اجازه‌ی کاربر
 •  نبود امکان ترک بعضی کانال‌ها در زمان کاربری آن برنامه
 • افزودن خودکار بعضی ربات‌ها به عنوان دستیار به حساب کاربری
 • نمایش علامت تایید اصالت (وریفای) جعلی در کنار نام برخی کانال‌ها
 • نمایش پیام و تبلیغات دیگر بین محتوای دیگر کانال‌ها
 • ارسال کردن نوتیفیکیشن‌‌های تبلیغاتی برای عضویت کانال یا مشاهده‌ی محتواهای دیگر
 • ثبت بعضی از فعالیت‌های کاربران به همراه IP و مشخصات در سرور سازندگان برنامه

بررسی امنیتی:

ساز و کار اغلب این برنامه ها به گونه ای است که نمیتوان تفاوت خاصی میان آنها قائل شد.

و بهتر است برای آسوده خاطر بودن به لحاظ امنیتی از نسخه ی اصلی تلگرام استفاده شود.

بعضی از نسخه‌های غیر رسمی تلگرام توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی ساخته شده، و به عنوان نمونه کار و پروژه در فروشگاه اپلیکیشن کافه‌بازار قرار گرفته است.

این بدان معناست که شاید در آینده به هیچ وجه به‌روز رسانی نشوند.

و این مسئله باعث می‌شود ایرادهای امنیتی، در نسخه فعلی تلگرام اصلی که به‌صورت مداوم در حال برطرف کردن و اصلاح است، در این برنامه‌ها اعمال نشود.

و نیز هیچ‌گونه تضمینی در خصوص سازندگان نسخه‌های غیررسمی تلگرام وجود ندارد.

قطعا این برنامه‌ها در آینده نیز تغییر خواهند کرد. و در بروزرسانی‌های آتی، با انجام تغییراتی اندک در کدهای برنامه امکاناتی به آنها اضافه خواهد شد و تغییراتی خواهند داشت که در این بررسی مشاهده نشده و به آنها اشاره نشده است.

برخی  از سرورهایی که اطلاعات تلفن همراه کاربران این برنامه‌ها به آن‌ها ارسال می‌شود، یا فایل‌های مرتبط با برنامه از آن‌ها دریافت می‌شود، فاقد پروتکل امن انتقال اطلاعات بوده و به راحتی قابل شنود است.

و نیزبعضی از این سرورها در بدترین حالت فنی، تنظیم و اجرا شده‌اند که باعث شده برخی از اطلاعات کاربران برای دیگران قابل مشاهده باشد.

به این دلیل که هیچگونه تمهید امنیتی برای این برنامه ها در نظر گرفته نشده، خرابکاران سایبری و هکرها به راحتی با نفوذ به سرورهای مدیریت این برنامه‌ها می‌توانند به اطلاعات خصوصی  زیادی دست پیدا کنند.

و همینطور اقدام به انتشار تبلیغات و لینک‌های حاوی بدافزار یا باج‌افزار کنند.

 

در پایان:

در بین کشورهای جهان ایران در رتبه ی دوم بیشترین آلودگی به بد افزاری های موبایلی قرار دارد!

با توجه اینکه جمعیت کاربران فعال نسخه‌های غیر رسمی تلگرام (حدود شش میلیون نفر) است،  می‌توان مشکلات و ابعاد امنیتی زیادی را در کمین دانست.

اگر در نیمی از شبکه‌ای با این وسعت، یک نرم‌افزار مخرب منتشر شود. با توجه به زیرساخت‌های سایبری ایران و وضعیت مراکز آپا، و نیز بی‌توجهی کاربران به نکات امنیتی در فضای آنلاین، می‌توان انتظار وقوع بحرانی اساسی و خطرناک را داشت.

و اما در جمع‌بندی نهایی باید عنوان کنم که شخصا طی بررسی‌های انجام شده در هنگام تهیه ی این مطلب، علائم یا اطلاعاتی مبنی بر سوءاستفاده‌ مستقیم از اطلاعات کاربران توسط «نرم‌افزار غیر رسمی تلگرام فارسی» و سایر پیام‌رسان‌ها مشاهده نکردم.

اما به دلیل وجود آسیب‌پذیری و سهل‌انگاری‌های فنی متعدد و احتمال بروز مشکلات جدی برای کاربران این برنامه‌ها، از تمام خوانندگان این مطلب  تقاضا می‌شود به دوستان و اطرافیان خود که کاربر برنامه‌ی تلگرام هستند، نکات زیر را یادآوری کنند.

نکات مهم:

 •  پیام رسان تلگرام فقط در حالت مکالمه‌ی سکرت‌چت و تنها ه وسیله ی نسخه‌ی اصلی خود شرکت تلگرام  امن است.
 • فقط نسخه‌ی اصلی تلگرام را از طریق منابع رسمی دریافت و نصب کنید و حدالامکان از نصب نسخه های غیررسمی بپرهیزید.
 •  استفاده‌ از نسخه‌های غیر رسمی تلگرام، علاوه بر اطلاعات شما ممکن است امنیت اطلاعات دیگران را هم به خطر بیندازد.
 •  قبل از نصب هر گونه برنامه، به جزئیات دسترسی‌ها، توجه ویژه داشته باشید. حتی یک دسترسی نابه‌جا احتمال  دسترسی غیرمجاز به تمام اطلاعات خصوصی و حساس شما را ممکن خواهد ساخت.
 •  از دانلود و نصب برنامه‌های ناشناس اکیدا خوداری شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

امنیت تلگرام غیررسمی ،ممبر تلگرام ، فالوور ایرانی اینستاگرام ، ممبر فیک ، ممبر ایرانی ، فروش ممبر تلگرام ، خرید ممبر تلگرام ، ممبر ایرانی تلگرام ، فالوور ایرانی اینستاگرام ، خرید فالوور ایرانی اینستاگرام ، فروش فالوور ایرانی اینستاگرام ، لایک اینستاگرام,افزایش لایک اینستاگرام,خرید لایک اینستاگرام,هک لایک اینستاگرام,لایک برای اینستاگرام, امنیت تلگرام های غیررسمی ، لایک در اینستاگرام,برنامه لایک اینستاگرام,لایک گرفتن در اینستاگرام,برنامه افزایش لایک اینستاگرام,افزایش لایک اینستاگرام رایگان,افزایش لایک در اینستاگرام,افزایش فالوور و لایک اینستاگرام,بالا بردن لایک در اینستاگرام ,فالوور اینستاگرام

کلمات کلیدی :

فالوور اینستاگرام رایگان,فالوور در اینستاگرام,افزایش فالوور اینستاگرام رایگان,افزایش فالوور اینستاگرام,خرید فالور اینستاگرام,فروش فالوور اینستاگرام,فالوور های اینستاگرام,افزایش فالوور در اینستاگرام, امنیت تلگرام های غیررسمی ، افزایش فالوور های اینستاگرام,افزایش فالوور و لایک اینستاگرام,افزایش تعداد فالوور در اینستاگرام,روش افزایش فالوور در اینستاگرام,فالور برای اینستاگرام ، امنیت تلگرام های غیررسمی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تا 50 درصد تخفیف در کانال تلگرام
عضویت در کانال بست ممبر